Якість та основні хімічні властивості автомобільної олії багато в чому впливають на роботу двигуна. Особливо важлива його стійкість до різних температурних режимів. Правильно підібране масло захищає деталі двигуна від зношування, корозії, перегріву або замерзання. Існує кілька класифікацій даного продукту, а також різні критерії, які слід врахувати перед покупкою. Докладніше про тонкощі вибору автомасла ви дізнаєтеся в нашій статті. 

Рекомендації виробника 

Радимо купувати автомобільне масло тільки від надійних брендів з гарною репутацією і тільки в перевірених магазинах, яким ви довіряєте. Сьогодні на ринку широко поширені підробки та низькоякісна продукція, тому будьте обережні. Не забувайте, що справність та безвідмовна експлуатація двигуна залежать від ключових характеристик мастильного матеріалу. Обов'язково вивчіть інструкцію до автомобіля: як правило, в ній вказані вимоги виробника до мастила, яке буде застосовувати водій. Це першочерговий нюанс, від якого слід відштовхуватись. Виробники масел ретельно тестують свою продукцію, орієнтуючись на відповідність її автомобільним моторам, для яких під час розробки також підбираються найкращі варіанти рідин.

Призначення

Моторне автомасло служить мастильною рідиною для деталей двигуна. Воно запобігає зношуванню мотора, виникненню корозійних процесів та забруднень, які часто призводять до поломки. Сучасні олії відрізняються високотехнологічним складом, що включає різні функціональні добавки. Окремі компоненти покликані вберегти елементи, що труться за рахунок утворення тонкої плівки, що підвищує ковзання. Інші домішки зміцнюють та відновлюють поверхню деталей, а також сприяють економії палива.

Трансмісійне масло – це мастило для різних механізмів автомобіля. Насамперед, вона використовується для механічної та автоматичної коробки передач.

Основа олії

Синтетичні олії дуже популярні серед сучасних автомобілістів, і тому ціна на них зазвичай висока. Завдяки особливим хімічним сполукам цей тип може похвалитися чудовими експлуатаційними властивостями, зокрема – максимально стабільними показники в'язкості та температури залежно від різних умов експлуатації. В «синтетиці» втілилося багато інноваційних технологій.

Спеціальна основа, на якій створюється таке автомасло, дозволяє використовувати різні присадки і всіляко вдосконалювати продукт, що випускається. В результаті синтетичне масло знижує тертя, мінімізує витрати пального та полегшує запуск двигуна за низьких температур завдяки оптимальній плинності. У той же час для потужних спортивних машин розроблені олії підвищеної в'язкості – таке мастило надійно захищає мотор від перегріву та серйозних навантажень. Також «синтетика» менш схильна до окислення і парафінізації.

Напівсинтетичні масла виробляють з додаванням мінеральних і синтетичних компонентів, тому даний тип є компромісом. «Напівсинтетика» коштує дешевше, ніж вироби на синтетичній основі, але за своїми експлуатаційними характеристиками вона однозначно перевершує мінеральні автомасла.

Мінеральні масла, отримані з нафти, найбільш прості за своїм складом, тому вони відрізняються привабливою ціною і застосовуються для змащення застарілих двигунів. Сучасним транспортним засобам такий тип олії навряд чи підійде. 

В'язкість та температура

В'язкість – це один із головних параметрів масла, від якого залежить легкість запуску мотора у певному температурному режимі. Невипадково експерти радять узимку використовувати менш густу олію. У сильні морози воно зберігає плинність і швидше проходить системою, забезпечуючи безпечний старт двигуна. Влітку, навпаки, олія має бути більш щільною, щоб протистояти спекотній погоді та ефективно охолоджувати деталі.

Моторні олії мають різний допустимий діапазон робочих температур. У цьому питанні прийнято спиратися на класифікацію в'язкості SAE, розроблену американськими інженерами. Згідно з нею, автомастила поділяються на:

•   Літні
•   Зимові
•   Всесезонні

Звичайно, сучасних автомобілістів найбільше приваблює всесезонне рішення, оскільки воно адаптоване до різних кліматичних умов. Інші олії більшою мірою залежать від температури навколишнього середовища: зимові стають занадто рідкими в теплу пору року, а літні – надмірно густіють у мороз.

Характеристики олії вказуються у спеціальному маркуванні, яке інформує про низькотемпературну та високотемпературну в'язкість. Наприклад, позначення «SAE 15W-40» говорить нам про те, що дане масло підходить для зими (літера «W» &inter; Winter). 40 – це температурна межа, при якій масло збереже ефективну в'язкість у спеку. Щоб дізнатися рекомендований бар'єр у холодну пору року, необхідно константу 40 відібрати від числа, яке стоїть перед літерою «W», тобто. у нашому випадку – це число «15». Таким чином, автомобільне масло SAE 15W-40 буде служити в температурному діапазоні від -25°C до +40°C.

Тип двигуна

У цьому випадку застосовується класифікація API, яка передбачає принцип поділу олій на дві категорії:

•   «S» (Service) – вироби для бензинових двигунів;
•   «З» (Commercial) – вироби для дизельних двигунів.

У маркуванні до цих літер примикають інші, що позначають клас моторного масла (наприклад, SN або CJ). Чим ближче вони до кінця алфавіту, тим властивості олії кращі.

Вибирайте якісну автомобільну олію в інтернет-магазині Autotema.ua